esmaspäev, 27. september 2010

Suvikõrvitsahooaja lõpetuseks...

... viimased selleaastased suvikõrvitsatoidud.
Pidulik suvikõrvitsahooaja lõpetamine pisipisikeste oliivõlis röstitud suvikõrvitsapoegadega, millele peale näpuotsaga meresoolahelbeid ja kõrvale valge, külm ja kuiv vahuvein :)))

Teine ja (ka sel hooajal viimane) suvikõrvitsaroog, mis Linnupere poolt heaks kiideti ja paluti järgmistel hooaegadelgi korrata oli selline:
2 väiksemat suvikõrvitsat
400 g noorlooma hakkliha
2 suurt porgandit
3 suurt küüslauguküünt
400 g purustatud tomatit
2 tl Herbamare köögiviljapuljongit
u 1 dl vett
1 tl jahvatatud vürtsköömenit
soola, pipart (ei hakka vist lisama, et meresoola ja värskelt jahvatatud pipart)
oliivõli praadimiseks

Tükeldasin porgandi ja purustasin küüslaugud, praadisin oliivõlis porgandit mõne minuti, lisasin küüslaugu. Praadisin veel minuti keskmisel kuumusel. Lisasin suvikõrvitsatükid ja praadisin seda segu minutid.
Teisel pannil pruunistasin hakkliha ja valasin suvikõrvitsasegule peale. Segasin läbi ja lisasin purustatud tomatid. Maitsestasin ja lasin podiseda umbes 15 minutit.
Serveerisin küll kartuli-porgandipudruga, aga ma arvan, et palju maitsvam oleks hoopis riisiga! Järgmine kord teen kõigesööjatele riisiga ja kartuliusku inimestele kartulipudruga :P

pühapäev, 19. september 2010

Krõbedik

Polegi ühtegi krõbediku retsepti siia üles pannud:O, kuigi neil täita suht suur roll meie magustoidulaual.
Kõrbedikud minu suured lemmikud, mulle kohe väga maitsevad sellised hapud-mahlased krõbe-magusad asjad, mida saab süüa jäätise, vahukoore või vanillikastmega.
Plussiks veel see, et valmistamine ülilihtne.
Neist on sadu erinevaid variante, kuidas ja millega krõbedikukatet teha või milliste aiasaadustega põhi teha, küll rabarber, õunad, ploomid, põldmarjad jms, küll lisatakse pähkelid ja mandlilaaste ja seemneid ja mida iganes.
Mulle maitseb see kõige lihtsam variant ka, kus kattes on ainult kaerahelbed, või ja suhkur, nagu selles variandis siin (retsept pärit nami-namist).
Vaja läks:
3 dl täistera kaerahelbeid
1,5 dl fariinsuhkurt
100 g võid
kreeke ja õunaviile nii palju, et vormi põhi on paksult kaetud
2 tl vanillisuhkurt
pistaatsiapähkleid (mittesoolaseid)
võid vormi määrmiseks
Tükeldasin õunad ja eemaldasin kreekidelt kivid. Määrisin vormi võiga, valasin õunatükid ja kreekid vormi, raputasin üle vanillisuhkruga ja puistasin peale pähklipuru.
Sulatasin või ja fariinsuhkru ja segasin sellesse segusse kaerahelbed. Raputasin selle segu puuviljade peale.
Küpetasin 205C pöördõhu juures 20 minutit.
Serveerisin soojalt või leigelt vanillikreemiga. Aga külmalt maitseb ka hea :)

neljapäev, 16. september 2010

Kalkuni-tšilli-vürtsköömne-piimasupp köögiviljadega


Sounds not so yummie :), isegi siis kui ei ole lapsepõlvest piima-köögiviljasupitraumat.
Minul ei ole, sest ma lihtsalt ei ole piima-köögiviljasuppi mitte kunagi elus suu sisse pannud ja ilmselt keegi ei ole sundinud mind seda tegema ka. Ju ma siis lihtsalt istusin lasteaias suu kinni laua taga, kuni mind rahule jäeti. Nii et juuresolevat suppi ei oska võrrelda nende kurikuulsate suppidega.

See konkreetne supp igatahes maitses mulle väga hästi. Hr.Lind arvas, et tegemist on liiga moodsa supiga tema maitse jaoks :O Vast vürtsköömen on see moodne maitse??!!
Otsetõlkes pealkirjaks kalkuni-tšilli-piimahautis. Leidsin netiavarustest, foodgawkeri kaudu.
Vaja läks:
1 suur sibul
3 küünt küüslauku
oliivõli praadimiseks
300 g kalkuni hakkliha
1 tl soola
1 tl pipart
0,5 tl suitsupaprikat (magusat)
0,5 tl jahvatatud vürtsköömenit
0.25 tl jahvatatud tšillit (selle kogusega tuleb ikkagi terav supp)
5 dl kanapuljongit
1 väike juurseller
3 porgandit
4 kartulit
1 purk valgeid ube
1 väike purk maisi
1 dl hapukoort
2 dl piima
peale raputamiseks parmesani või värsket koriandrit (mis meie peres ei tule kahjuks kõne allagi:()

Hauta hakitud sibulat oliivõlis ja lisa küüslauk. Hoia neid keskmiselt madalal tulel, kuni kegelt pruunistuma hakkavad. Lisa hakkliha. Kui hakkliha on pruunistatud lisa kõik maitseained ja sega läbi. Lisa puljong, seejärel peeneks hakitud (tikkudeks lõigatud) juurseller ja porgandikuubikud. Keeda natuke aega, aga mitte pehmeks! Lisa oad (koos veega, millega nad purgis on) ja mais ja kartulikuubikud. Kui köögiviljad on valmis keenud, keera kuumus maha ja lisa hapukoor, sega korralikult ja lisa piim. Lase korraks veel keema tõusta ja ongi supp valmis. Serveerimisel lisa parmesanijuustu laaste või koriandrit või nt tšillipipraribasid. Mina panin parmesani.

kolmapäev, 8. september 2010

Oravlus - seened.

Ega siin sõnu polegi vaja:) Minu viimased viis päeva on siin nähtaval.
Sügavkülm on täis kukeseeni. Sel aastal enam ei praadinud, vaid panin keevasse vette 30 sekundiks, siis sõelale nõrguma ja jahtuma. Eelmise talve kogemus - kõige maitsvamad seened olid niiviisi külmutatult.
Puravikke, tatikaid, kitsemapleid ja riisikaid marineerisin enam-vähem ühe marinaadiga, riisikatele lisasin veidi soola ja äädikat, et tiba teravam tuleks. Muidu aga magusamat sorti mahe puravikumarinaad, milles on:
1 lt vett
2 spl soola
3 spl suhkurt
6-8 tera pipart
2 tera vürtspipart
1 leht loorberit
1 sibul
1 porgand
1-2 tilliõisikut või vart või tillioksi
3 spl äädikat
Keetsin vee, soola ja suhkru ning maitseained paar minutit läbi, lisasin porgandi ja sibula. Kui need olid parajalt krõmpsuks keenud, siis panin sisse seened (puravikud toorelt, kupatamist vajavad seened kupatatult). Keetsin 10 minuti ja siis lisasin äädika. Keetsin veel paar minutit ja siis - purkidesse.
Neile, kes saavad aru, millest ma räägin - tundub, et olen nüüd Suti Niina marinaadi saladuse lõpuks kätte saanud ;))) Igatahes proovipurgid maitsesid küll samamoodi!!!

reede, 3. september 2010

Küpsised M&Midega ehk lapsed köögis

175 g jahu
0,5 tl soodat
0,5 tl küpsetuspulbrit
125 g võid
150 g suhkrut
1 muna
1 tl vanillisuhkrut
M&M komme

Vahustasime lastega toasooja või suhkruga, lisasime muna ja hõõrusime vahule. Sõelusime jahu kaussi, lisasime ülejäänud kuivained ja lisasime järk-järgult vahustatud võile.
Vormisime väikesed pallikesed (u 20 tk tuli), surusime pallikestesse 4-6 M&M kommi, vajutades pallikesed lapikuks latakaks.
Küpsiste vahele tuleb jätta palju ruumi, sest nad kerkivad väga mehiselt.
Küpsetasime 160C pöördõhus u 15 minutit, kuni küpsised olid kuldpruunid.

kolmapäev, 1. september 2010

Kahte sorti küpsised

Enne järgmist suvikõrvitsa-teemalist postitust, vahelduse mõttes küpsistest. Täitsin pühapäeval hoogsalt küpsisepurki (mis on suht tänamatu ettevõtmine, sest meie ahjualused tõmbavad purgi ülehelikiirusel kohe tühjaks). Aga vahetult peale küpsiste purki ladumist on hea tunne küll uuele nädalale täis küpsisepurgiga vastu minna :D Ei hakka kahte eraldi postitust tegema, mõlemad küpsised väga lihtsad ja kiirelt tehtavad. Esimeseks Aniitrami blogi ainetel võiküpsised (Aniitrami pilt oli nii isuäratav, et lapsed üksmeelselt kiljusid, et just neid küpsiseid tuleb teha!), mina teen neist pisikesed kevadlilleküpsisekujulised lillekesed. Võiküpsisteks läheb vaja:
110 g võid
150 g jahu
3 spl tuhksuhkrut
1 tl vanillisuhkrut
50 g šokolaadi (piima-või tumedat šokolaadi)

Hõõrusin või tuhksuhkruga vahule, lisasin jahu. Pritsisin (hr.Linnu jõulise abiga, sest ise ei jaksanud muljuda:)) tordipritsiga väiksed lillekesed ja küpsetasin 160C pöördõhus umbes 15 minutit, kuldseks. Peale ahjust väljavõtmist panin küpsised restile jahtuma. Sulatasin veevannil šokolaadi (ühekordses kilest tordipritsis) ja jahtunud küpsistele pritsisin peale šokolaadisüdamiku (käesoleval pildil ilma südamikuta).

Snickerdoodelite retsept on pärit Pille blogist ja nami-namist, küpsiste nimi tegi uudishimulikuks ja uurisin lisaks ka tausta. Tegu siis väga vanade traditsiooniliste suhkurküpsistega, mida eristab tavalisest suhkruküpsisest see, et teda on kaneelis veeretatud. Iseloomulikuks pidavat veel olema kergelt murenenud/lõhenenud väljanägemine.
Vaja läks:
250 g nisujahu
0.5 tl riivitud muskaatpähklit
0.75 tl küpsetuspulbrit
näpuotsaga soola
125 g pehmet võid
100 g suhkrut
1 muna
1 tl vanillisuhkrut
1spl kaneeli
1 spl suhkurt

Vahustasin või ja suhkru, lisasin muna ja kloppisin veidi veel vahusemaks. Kuivained segasin omavahel. Segasin jahusegu võivahuga kokku. Veeretasin väikesed pallikesed (sain sellest kogusest taignast kaks plaaditäit küpsiseid). Ühe plaaditäie pallikesi veeretasin kaneelisuhkru segus ja panin plaadile. Pallikese vajutasin kahvliga lapikuks. Küpsetasin 160Cpöördõhus umbes 15 minutit (kuldseks). Jahutasin restil. Teise plaaditäie pallikesi panin kilekotti koos kaneelisuhkruga ja õrnalt segasin-raputasin. Muu protseduur sama, ikka plaadile ja kahvliga lapikuks. Need küpsised jäid väga palju rohkem kaneelisemaks ja "iseloomulik lõhenemine" paistis ka paremini silma. Täiskasvanutele meeldisid need rohkem, lastel oli ükskõik :P