reede, 25. detsember 2009

Häid pühi! Jõululaud 2009

Ülemisel pildil inglise keeks kaetud martsipaniga ja glögivaabaga.
Meie külmlaud:
  • verivorstituuletaskud (blogin kindlasti kunagi!)
  • marineeritud angerjas (tänud armsale vennanaisele, kes mulle suvel angerjat saatis ja armsale mehele, kes Saaremaale jäi minu vennale appi ning seetõttu tuli mul esimest korda elus angerjat ise marineerida. Tänud muidugi emale ka, kes pidi online's telefoni otsas rippuma ja õpetama, sest ma kartsin niiväga kallist kraami untsu keerata :) Välja tuli VÄGA hea! NB! Hr Lind, kui sa seda loed ja see tekitab sul teatud mõtteid, siis tea, et kala rookima ma ise ei hakka sellegipoolest!!! See ja liha grillimine grillil, on ainukesed KINDLALT meestetööd meie majas :D :D)
  • sült seakoodist, minu elu parimini õnnestunud sült!
  • marineeritud puravikud (tavalises, klassikalises marinaadis)
  • kahte sorti iseküpsetatud leiba, seemneleib ja jõhvika-kirsi-pähklileib,
Soe toit:
  • seapraad, hõõrutud sisse soola ja pipraga, topitud täis aprikooside ja ploomidega
  • õlles hautatud hapukapsas
  • keedukartul ja küüslaugune praeleeme kaste.
Magusalaud:
  • Stollen (Kiilikese blogist Dresdeni stollen, väga huvitav)
  • Inglise keeks
  • Magusad-vürtsised mandlid (retsept minu retseptivihikus)
  • Ohjeldamatult komme-mandariine-pähkleid-mandleid
Joogiks (lisaks veinile ja jõuluporterile)
  • isetehtud glögi, superhea (teen maitse järgi põhja õunamahlast ja arooniasiirupist, keedan SantaMaria glögimaitseainega (1 pakk) kümmekond minutit ja siis lasin seista vähealt tunni. Kurnasin pudelisse. Pärast soojendasin kõigepealt lastele ja siis panin tugevad sortsud šerrit sisse ja soojendasin endale.)
Ilusat jõuluaega!

reede, 18. detsember 2009

Tuulerõngas (paris-brest)

Tuulerõngas selle retsepti järgi, mida nüd kirjutama hakkan, on väga maitsev! Tegin seda juba tükk aega tagasi Nami-nami kooskokkamise käigus. Kirja ei pannud, sest kuigi maitse rõngal oli väga hea, siis kaubanduslik välimus jättis soovida. Plaanisin uuesti teha ja siis kirja panna.

Nüüd aga naeratas mulle õnn ja ma sain kooskokkamise-kingituseks suure ja uhke kokaraamatu ja tundub tore tuulerõngajutt kohe kirja panna.


Retsept on päris raamatust nimega Little taste of France.
Keedutaigen on nende põhiretsepti järgi:
150 g võid
220 g jahu (sõelutud kaks korda)
natuke soola
7 muna
1 spl suhkrut
määrimiseks muna ja pealeriputamiseks mandleid ja tuhksuhkurt.
Sulatasin või 375 ml vees ja ajasin keema, lisasin korraga kõik jahu ja keetsin ning mikserdasin, kuni moodustus ilus läikiv pall, mis löi poti küljest lahti.
Lasin sel pallil mõni minut jahtuda ning seejärel lisasin munad, ükshaaval ja peale iga muna mikserdasin taigna siledaks.
Viimasena lisasin suhkru.
Taigna panin külmkappi 2 päevaks seisma! (mitte kuskil mujal ei ole ma sellist asja kohanud, et keedutaigen enne seisma peaks?)
Tuulerõnga täidiseks sai keedukreem:
6 munakollast
125 g suhkrut
30 g maisitärklist
10 g jahu
560 ml piima
1 vanillikaun
15 g võid
Mikserdasin munakollased ja pool suhkurt ilusaks heledaks vahuks ja segasin sisse maisijahu ja jahu. Piima, vanillikauna ja ülejäänud suhkru panin potti ja lasin vaikselt kuumeneda, enne keemahakkamist lisasin aeglase, peenikese joana munakollasevaht, ise vispeldasin katkematult. Kuumutasin segu 2 minutit pidevalt vispeldades nign lisasin või. Valasin kreemi puhtasse kaussi, panin kile peale ja külmkappi 2 päevaks seisma! (Jälle! ei oskagi midagi arvata, raamat käsib nii.)
Pralinee:
90 g suhkrut
90 g mandlilaaste
Keetisn suhkru 125 ml veega tumekuldseks siirupiks. Kiiresti lisasin mandlilaastud, segasin ja valasin segu küpsetuspaberile. Lasin täielikult jahtuda. Siis purustasin peenikeseks ja lisasin keedukreemile.
Rõnga küpsetamiseks kõigepealt joonistasin küpsetuspaberile 20 cm läbimõõduga rõnga ja kondiitripritsiga pritsisin rõngale taigna, teise rõnga pritsisin sissepoole ja edasi nende peale, kuni taigen otsa sai. Määrisin rõnga pealt munaga ja riputasin peale mandlilaaste.
Ahi oli soojendatud 200C peale, küpsetasin rõngast kõigepealt 25 minuti, siis alandasin kuumuse 180C-le ja küpsetasin veel 25 minutit. Võtsin rõnga kohe!!! ahjust välja, panin restile ja lõikasin kohe rõnga lahti/pooleks. Retsepti järgi tuli küpsemata taigen rõnga seest välja kaapida, aga minu rõngas seda eriti ei olnudki.
Kui rõngas oli jahtunud, täitsin pralinee-keedukreemiga, panin kaane peale ja riputasin tuhksuhkruga üle.
Väga mõnus magus suutäis :D


kolmapäev, 16. detsember 2009

Šokolaadiküpsised

Minu köögi Küpsise-eri on praegu käimas, proovisin erinevaid retsepte, et jõulukingitusteks ja lasteaeda ja noortekasse jõulukohvikusse saaks põnevaid ja samas ka maitsvaid küpsiseid saata.
Praegu panen kirja chocolate chips cookies'te retsepti, hiljem blogin veel ka odrahelveste ja kaerahelbepätsikeste retsetpid, aga neid tahan enne uuesti teha!

Šokolaadiküpsiste retsepte oli ju mustmiljon ja alustuseks proovisin nami-nami Pille toidublogis olevat retsepti, kus tainast oli 36 tundi vaja külmkapis hoida. Tegin prooviks pool kogust (ehhee - soola panin täiskoguse kogemata ja maitse oli huvitav, aga üldse mitte halb! kui originaalretseptis oli vaja küpsistele raputada Maldoni soolahelbeid, siis need jätsin ära) ja päris mitu plaaditäit sai sellest teha. Nüüdseks olen sama retsepti juba mitu korda teinud ja teisi retsetpe pole proovima hakanudki (kusjuures soola panen ikkagi tiba rohkem ja soolahelbeid kõigile küpsistele ei pane). Mõnusalt suured ja rammusad küpsised!

Vaja läks:
240 g jahu
0,5 tl soodat
0,75 tl küpsetuspulbrit
140 g võid
100g tumedat muscovadot või fariinsuhkrut
150 g tavalist suhkrut
1 muna (suur)
1 tl vanillisuhkrut
250 g tumedat šokolaadi

Segasin kuivained omavahel ja vahustasin või suhkrutega mõnusaks vahuks. Lisasin muna ja segasin ühtlaseks, seejärel lisasin kuivainesegu ja tükeldatud šokolaadi. Sõtkusin kokku ilusa taignapalli ja panin selle külmkappi ootele 36 tunniks.
Soojendasin ahju 155 kraadini (pöördõhk) ja küpsetasin küpsiseid 18 minutit.


Küpsised on suured, plaadile mahtus 6 küpsist, aga mõned plaaditäied olen teinud ka 9 küpsisega, siis olen veidi küpsetusaega lühendanud.
Linnulastele maitsevad ja mis väga oluline - minu väga austatud õde, kes on ise väga hea ja asjatundlik kokkaja, kiitis need heaks, kui mõnusa teekõrvase ampsu :D

Sealihalõigud ananassikatte all

Aeg maru kiire, tehtud on palju ja erinevat, "Head isu" kokaraamatust sai kuidagi palju retsepte minu ToDoListi.
Alustasin sealt pastaga, mille nimi oli Mälestusi Itaaliast (krevetipasta) ja seejärel tegin läätse pajarooga seentega.
Mõlemad olid väga head, maitsesid kõigile, aga teen teinekord veel ja siis kirjutan, võib olla.
Mainimist vääriks ka punase sibula marmelaad (Pereköögi vihikust, kuigi koguseid sai kõvasti muudetud), mulle väga-väga maitseb, teistele aga mitte. Eks ma siis üksi söön seda jõuluprae kõrvale või juustuga, ma jällegi ei suuda süüa pohlamoosi soolase toiduga koos, rääkimata sellest, et marineeritud kõrvitsa salatit ma ei ole elu sees söönud ega kavatse seda teha ka edaspidi (mitte et ma kõrvitsat ei armastaks, kuid never-ever marineerituna).
Porgandi-päevalilleseemne sai oli hea.
Stollenitest kirjutan peale jõule, kui on selge, mis välja tuli (igatahes BBC GF retsepti järgi tehtut ma enam küll ei korda, ei midagi erilist ja säilitamiseks ei kõlba) jne jne.

Alustan soolasest toidust, sealihaviiludest ananassikatte all.
Idee tuli Oma Maitsest, mida natuke sai kohendatud. Tegin värske ananassiga ja mahlaks kasutasin ebaküdooniasiirupit, osa maitseaineid jätsin ära ja osa asendasin nendega, mis tundusid ka sobivat ja olid ka kapis olemas.

Vaja läks:
4-5 viilu seakarbonaadi
samapalju ananassiviile
1 dl ebaküdooniasiirupit (veega veidi lahjendatult)
2 spl demerera suhkrut
1 spl sojakastet
1 spl tomatipüreed
1 tl tšillipastat
soola ja pipart

Maitsestasin lihalõigud soola ja pipraga ning praadisin mõlemalt poolt maksimum 5 minutit.
Tõstsin liha korraks kõrvale ja panin ananassirõngad pannile pruunistuma.
Segasin omavahel kokku suhkru, siirupi, sojakastme, tomatipüree ja tšillipasta.
Valasin segu pannile ja hautasin kastet natuke aega koos liha ja ananassiviiludega, kuni kaste oli muutunud natuke paksemaks.
Sättisin ananassirõngad ilusti lihaviiludele, peale raputasin peterselli. Kõrvale ikka kartul :S No viimane nädal oleme vähemalt erinevaid pastasid saanud teha, aga seda päeva vist minu silmad ei näe, et isand Lind prae kõrvale hea meelega riisi tõstab :D

laupäev, 12. detsember 2009

Inglise puuviljakeeks

Proovisin erinevaid puuviljakeekside retsepte, mida jõuludeks teha. Rohkem enam proovida ei viitsi sel aastal, kingitusteks ja endale saab tehtud inglise puuviljakeeks selle retsepti järgi:
250 g võid
4 muna


Tükeldasin kuivatatud puuviljad väiksemaks ning valasin peale konjaki. Lasin maitsestuda (vähemalt paar tundi, kuni üleöö).
Vahustasin pehme või suhkruga heledaks vahuks ja lisasin ükshaaval munad. Lisasin vahtu jahuga segatud puuviljad ja pähklid.
Küpsetasin 175C ilma pöördõhuta ahjus umbes tund aega.

Sellest kogusest sain kaks 25 cm keeksivormitäit keeksi.
Peale jahtumist mässisin keeksid fooliumisse ja panin sahvrisse. Enne nädalat ei hakanud proovimagi. Vahepeal käin ja pintseldan keekse vähekese brändiga.

Enne söömist/kinkimist katsin keeksi pealt martsipaniga ja valasin üle sidrunivaabaga. Teisele keeksile tegin sidrunivaaba asemel peale glögivaaba.



Aasta 2010 jõul. Keeks sama retseptiga. Meile jätkuvalt maitses. Sel aastal kaunistasin siis sedamoodi:

 

teisipäev, 8. detsember 2009

Kreeka-pärane pirukas ehk leib kreeka moodi

Retsept pärit Valio Alma Küpsetiste raamatust ja nn leib maitses ülimalt hästi! Pildile sain küll tüki, millel täidist tundub vähe olevat, kuid piruka (no mitte ei saa ma selle kohta leib öelda) keskel oli täidist rohkem sattunud (irww jumal maksab kätte, et ma ühe kohviku kulebjaaka vähese täidise kohta paha sõna ütlesin, nüüd tuleb endal samamoodi viletsalt välja:))

Vaja läks taignasse:
2 dl keefiri või maitsestamata jogurtit
25 g pärmi
1 tl soola
25 g võid
1,5 dl kuklijahu (panin täisteranisujahu)
2,5 dl nisujahu

Täidis:
3 kõvakskeedetud muna
1 hakitud sibul
1 dl oliive viilutatult (panin rohelisi oliive)
0,5 tl soola
2 tl punet
1 dl peterselli (kasutasin umbes 0,5 dl kuivatatud peterselli)
soovi korral ka pipart
Lahustasin pärmi käesoojas jogurtis, lisasin soola, pehme või ja osa jahust. Segasin läbi ja sõtkusin taignasse ülejäänud jahu. Lasin kerkida umbes kahekordseks.
Rullisin taigna ruuduks ja katsin taigna keskosa täidisekihtidega (võib ka kõik katta ja rulli keerata või rõngasse, aga ma tegin sellise stritsli moodi pika piruka) ja maitserohelisega, soola ja pipraga.
Tõstsin taignaruudu ääred pirukale, lõikasin sisse sälgud ja lasin veel umbes pool tundi kerkida. Küpsetasin 200 C juures 30 minutit. Küpsemise lõpupoole pintseldasin pirukat pealt külma veega.
Sobib imeliselt ka hommikukohvi kõrvale võileiva asemel!

Rullbiskiviit, kirsi-toorjuustutäidisega

Stollenite ja inglise keekside tegemistest hakkab vaikselt villand saama, eile tegin jõuluseid muffineid ja piparkoogilõhn ajas juba väheke südant pahaks:( Ühe laari rosinaid panin aga jälle rummiga likku, et saata emale ka üks stollen ja keeks, aga need jäävad ka viimaseks (vist, Maggie saadetud pudinguretsepti võiks ju ka proovida, viisakas oleks talle ju teatada, kuidas maitses).
Aga see hetkeline jõulutüdimus sundis mind sirvima üht vana kokaraamatut "Head isu", mille ema mulle kunagi kinkis, kui ma omaette elama läksin, aga mis mulle eriti ei ole kunagi meeldinud. Eile suhtestusin sellega kohe väga hästi ja leidsin sellest lausa mitmeid viimasel ajal silma jäänud ja ära proovitud retsepte:) Igatahes ToDoListi sai kohe pikk rodu nii soolaseid kui magusaid retsepte.
Ja tänaseks idee fix'iks sai kirsi-šokolaadi rullbiksviit! Linnud küll arvasid, et nemad ei taha ja kellele ma seda ikka teen, aga mul näpud sügelesid, pole rullbiskviiti juba sada aastat rulli keeranud :)
Vaja läks:
4 muna
1,5 dl suhkrut
1 dl kartulijahu
1 tl küpsetuspulbrit
1 spl nisujahu
2 spl kakaopulbrit
Täidiseks:
1 tops maitsestamata toorjuustu (Farmi)
1 spl suhkrut
1 tl vanillisuhkrut
1 dl kompotikirsse (panin selle asemel 1 väikese purgi kirsimoosi)
1 dl purustatud šokolaadi
2 dl vahukoort
Vahustasin munad suhkruga. Segasin kuivained omavahel ja sõelusin munasegusse. Kergelt segasin läbi ja valasin toiduõliga ületõmmatud küpsetuspaberile (raamat soovitas, et pidi paremini lahti tulema) ja küpsetasin 205C(pöördõhuga) juures 8 minutit.
Tõstsin biskviidi teisele küpsetuspaberile, millele oli riputatud väheke suhkrut, jahtuma ning segasin täidise, vahustades koore ning segades selle toorjuustuga ja muude ainetega.
Määrisin biskviidile kirsimoosi ja täidise ning keerasin rulli.
Väga hea biskviidiosa, kerge ja õhuline! Täidis oli ka igati viisaka maitsega. Paluti, et ma ei viiks rulli töökaaslastele, vaid jätaks koju:)

pühapäev, 6. detsember 2009

Lehmasaba õlles hautatud

Et jälle algusest alustada, siis saba-tegemise/proovimise isu sain nami-nami foorumist;)
Isu tekkimise ajast alates on mitu korda olnud plaanis saba turult ära osta, aga alati on juba kas menüü paigas või ei ole parajasti saba müügil või siis muidu sobiks, aga sabaretsepti teiste koostisainete nimekirja pole.

Ühesõnaga paha siga, sada viga ja kuna ma üsna meeleheitlikult püüan vältida poes-turul käimist rohkem kui kord nädalas, siis ostmata ta on jäänud. (Mul see hull viga küljes, et lähen pakki piima tooma ja tulen koju kahe kotitäie "vajalikuga", mille lõpptulemusena tuleb palju toitu ära visata.)

Nüüd siis saabus see päev, et ostsin kilo saba ära.
Plaanis ei olnud, aga tükid olid ilusad ja müüjatädi jutt ilus ning lõin oma menüündusele korraks käega ja ostetud ta saigi.
Koju jõudes uurisin siis erinevaid retsepte (mis enamuses olid härjasaba kohta, aga sobisid ka lehmasabaga asendamiseks), meie külmkapi- ja sahvrisisu ja nuputasin kokku oma sabahautise.
Õlles hautamine sai valitud seetõttu, et Linnu-meestele meeldib õlles hautatud loom paremini kui veinis hautet.

Minu sabaroaks läks vaja:
umbes kilo lehmasabatükke
neli-viis porgandit
3 sibulat
1 terve küüslauk
1 porrulauk
3 dl tumedat õlut (vürtsporterit kasutasin)
5 dl loomalihapuljongit
2 loorberilehte
1 spl fariinsuhkurt
punet, soola, pipart Pruunistasin pannil, tugeval kuumusel sabatükid õlis ära ja tõstsin potti.
Valasin õlle pannile ja kuumutasin ja segasin seda väheke praerasvas ning valasin potti.
Sinna valasin ka puljongi, lasin keema tõusta, riisusin pealt vahu ja kui seda enam ei tulnud, panin potile kaane peale ja lasin madalal kuumusel (nr 4 12-skaalasel induktsioonil) haududa 1 tunni.
Koorisin ja tükeldasin porgandi, sibula koorisin ja lõikasin sektoriteks ning pruunistasin neid väheke kuival pannil, seejärel lisasin sabahautisesse.
Küüslaugu lõikasin tervelt pooleks ning lsiasin ka potti.
Nüüd lisasin ka maitseained.
Lasin haududa 2,5 tundi.
Kuskil enne viimast tundi lisasin porru ja maistestasin veel soolaga. Enne serveerimist muljusin küüslaugust sisu välja ja koored viskasin minema.
Nagu tavaks, tuleb meil selliseid toite serveerida keedukartuliga (vanim Linnulaps vaatas kastet ja teatas, et putru ei tohiks sellise kastmega (NB kaste on piisavalt paks, et seda paksendada pole vaja!) serveerida, muidu olevat liiga vedel :P) Väga põnev söömaaeg :P
Lubati lahkelt teinekordki teha!
Keskmine Linnulaps keeldus meiega isegi sama laua taha istumast:) Sõi teises toas samal ajal eelmisest päevast järelejäänud risi e bisi't. Igale ühele oma:)

kolmapäev, 2. detsember 2009

Matchaküpsised

Kinnisideeks on saanud, et minu uus ilus rohelise-oranžitriibuline küpsisepurk peab kogu aeg täis olema :D Cantuccisid veel pool purki on, aga uus laar küpsiseid tuli juba igaks juhuks valmis teha.
Juba ammu mõlkus kuskil mälusopis matchaküpsiste mõte ja teoks sai mõte tehtud Frieda Toidutegu blogis oleva retsepti järgi.

120 g võid
60 g tuhksuhkrut
1 tl matcha pulbrit
180 g jahu (panin 1 tl küpsetuspulbrit ka sisse)
60 grammi mandleid Vahustasin või suhkruga ja segasin kuivained kokku.
Siis mõlemad omavahel.
Veeretasin väikesed pallikesed (u 2 cm läbimõõt) ja küpsetasin 180C (pöördõhu) juures 20 minutit (järmine kord võiks paar minutit vähem olla).