pühapäev, 6. detsember 2009

Lehmasaba õlles hautatud

Et jälle algusest alustada, siis saba-tegemise/proovimise isu sain nami-nami foorumist;)
Isu tekkimise ajast alates on mitu korda olnud plaanis saba turult ära osta, aga alati on juba kas menüü paigas või ei ole parajasti saba müügil või siis muidu sobiks, aga sabaretsepti teiste koostisainete nimekirja pole.

Ühesõnaga paha siga, sada viga ja kuna ma üsna meeleheitlikult püüan vältida poes-turul käimist rohkem kui kord nädalas, siis ostmata ta on jäänud. (Mul see hull viga küljes, et lähen pakki piima tooma ja tulen koju kahe kotitäie "vajalikuga", mille lõpptulemusena tuleb palju toitu ära visata.)

Nüüd siis saabus see päev, et ostsin kilo saba ära.
Plaanis ei olnud, aga tükid olid ilusad ja müüjatädi jutt ilus ning lõin oma menüündusele korraks käega ja ostetud ta saigi.
Koju jõudes uurisin siis erinevaid retsepte (mis enamuses olid härjasaba kohta, aga sobisid ka lehmasabaga asendamiseks), meie külmkapi- ja sahvrisisu ja nuputasin kokku oma sabahautise.
Õlles hautamine sai valitud seetõttu, et Linnu-meestele meeldib õlles hautatud loom paremini kui veinis hautet.

Minu sabaroaks läks vaja:
umbes kilo lehmasabatükke
neli-viis porgandit
3 sibulat
1 terve küüslauk
1 porrulauk
3 dl tumedat õlut (vürtsporterit kasutasin)
5 dl loomalihapuljongit
2 loorberilehte
1 spl fariinsuhkurt
punet, soola, pipart Pruunistasin pannil, tugeval kuumusel sabatükid õlis ära ja tõstsin potti.
Valasin õlle pannile ja kuumutasin ja segasin seda väheke praerasvas ning valasin potti.
Sinna valasin ka puljongi, lasin keema tõusta, riisusin pealt vahu ja kui seda enam ei tulnud, panin potile kaane peale ja lasin madalal kuumusel (nr 4 12-skaalasel induktsioonil) haududa 1 tunni.
Koorisin ja tükeldasin porgandi, sibula koorisin ja lõikasin sektoriteks ning pruunistasin neid väheke kuival pannil, seejärel lisasin sabahautisesse.
Küüslaugu lõikasin tervelt pooleks ning lsiasin ka potti.
Nüüd lisasin ka maitseained.
Lasin haududa 2,5 tundi.
Kuskil enne viimast tundi lisasin porru ja maistestasin veel soolaga. Enne serveerimist muljusin küüslaugust sisu välja ja koored viskasin minema.
Nagu tavaks, tuleb meil selliseid toite serveerida keedukartuliga (vanim Linnulaps vaatas kastet ja teatas, et putru ei tohiks sellise kastmega (NB kaste on piisavalt paks, et seda paksendada pole vaja!) serveerida, muidu olevat liiga vedel :P) Väga põnev söömaaeg :P
Lubati lahkelt teinekordki teha!
Keskmine Linnulaps keeldus meiega isegi sama laua taha istumast:) Sõi teises toas samal ajal eelmisest päevast järelejäänud risi e bisi't. Igale ühele oma:)

Kommentaare ei ole: