esmaspäev, 25. juuli 2011

Rege rauta suvel ja jahutavat suvejooki tee talvel (või peaaegu talvel)

Jahutava suvejoogi tegemisega tuleb alustada juba siis, kui talv otsa saama hakkab.:) Kasemahla korjamine varakevade teema, aga alljärgneva retsepti järgi tehtud jooki saab jooma hakata alles jaanipäeva paiku!
Praegust vahvate puhkuseilmadega super jook! Pildil küll sidruniga serveeritud, aga minu isiklik maitsemeel eelistab apelsiniviiluga!
NB! Ja lapsed võivad ka juua.

Teeme selle retsepti järgi kasejooki juba teist aastat. Üksi teine kasemahla säilitamise retsept ei ole kordamisele veel läinud, aga selle järgi teeme ka järgmistel aastatel jälle ja jälle! Kuulsin kevadel, et sarnase retsepti järgi tegi kasemahlajooki juba ühe tuttava vanaema ja vist ka juba tema vana-vanaema (ega ma ajalooga väga hästi kursis ei ole, aga mul tuli kohe küsimus, et kust nad apelsini said, aga noh, üks loll jõuab ju rohkem küsida kui sada... jne):D 

Mina sain retspeti nami-namist. Kuna kirjaviis on 1926 a muutmata, annan selle ka siinkohal samamoodi edasi!

Arve:
6 L kasemahla,
50 rosinat,
1 apelsini koor,
25 sm musta sõstra vart,
10 supilusika-täit suhkrut,
10 pudelit,
10 uut korki,
lakki.


 Kasemahl täidetakse pudelitesse, lisatakse igale pudelile 5-7 poolekstõmmatud rosinat juure, poole sõrme suurune tükk apelsinikoort, 2,5 sm pikkune tükk musta  sõstra vart ja supilusika-täis suhkrut. Pudelid korgitakse masina abil ja lakitakse korgid. Pannakse keldri. Suvel hää jahutav jook.

Allikas:A.Tannbaum; Keedu- ja majapidamis-juht. 1926., Tartu. (kirjaviis muutmata).

Meie kasutame pudeliteks keeratava korgiga veinipudeleid ja vahuveinipudeleid, millel on plastmassist kork (häbenen küll, aga satub selliseidki meie majja) ja metallümbrise hoiame ka alles ja keerame peale. Säilitame pudeleid sahvris, aga enne serveerimist toome külmkappi. Tundub, et parim serveerimistemperatuur jääb sinna kuivade vahuveinide serveerimistemperatuuri juurde. ;)

1 kommentaar:

Zoozi ütles ...

Mul jäigi see kevadel tegemata, aga nüüd järgmisel kevadel proovin kindlasti. Varusin omale külma juba mustsõstravarred ka :D
Ja pilt meeldib mulle ka väga!